Fotovoltaický ohřev vody začal v roce 2010 na Slovensku. Patentovaný produkt firmy LOGITEX je dodnes technologickým lídrem

Píše se rok 2010 a Slovenská firma LOGITEX jako první na světě začala komerčně prodávat komplety pro fotovoltaický ohřev vody, který má patentovaný a neustále validovaný ve 43 zemích světa. Jak zní příběh této zajímavé technologické společnosti?

„Je to Česko Slovenský produkt“, říká jednatel firmy Ing. Daniel Lako, „protože 45% podíl komponentů pochází z ČR a 47% podíl je ze Slovenska, od samého začátku spolupracujeme s DZ Dražice, nejen na bázi komerce ale spolupracujeme i v oblasti vývoje“.

Foto: LOGITEX

Patentovaná technologie fotovoltaického ohřevu vody je postavena na úplně jiném principu než všechna běžně dostupná zařízení využívaná v rámci ohřevu vody podporovaném dotačním programem NZÚ Light.

Systém LOGITEX nemění stejnosměrný proud (DC) z fotovoltaických panelů, má zvládnutou tepelnou regulaci a ochranné prvky přímo v zásobníku vody. Navíc, po nahřátí zásobníku vody se automaticky odpojí od panelů a přesměruje stejnosměrný proud pro další využití.

Pokud je v domě například měnič DC/AC pro výrobu elektřiny, může se přebytek z ohřevu vody připojit k měniči. LOGITEX nabízí další efektivní systémy pro topení a chlazení přímo z fotovoltaiky, čímž je zajištěna 100% využitelnost energie z fotovoltaiky.

 

Foto: LOGITEX

Samotné zařízení pro fotovoltaický ohřev vody tvoří kompletní SET, složený z řídících jednotek a zásobníku vody. V SETu, mají všechny výrobky svou řídící funkci a jeden bez druhého nemohou správně fungovat.

SET LOGITEX neobsahuje měnič DC/AC, při instalaci SETu LOGITEX není nutný žádný souhlas distribuční společnosti. Elektřina z fotovoltaiky se ukládá efektivně do zásobníku vody, přitom zásobník vody je nejlevnější baterie na světě, neboť například do 200l zásobníku se při teplotě 75 °C uskladní až 14 kWh energie vyrobené z fotovoltaiky. Protože systém LOGITEX přímo používá stejnosměrný proud, nemění jej na střídavý proud (AC) a tím neztrácí energii při přeměně DC na AC.

Foto: LOGITEX

Systém fotovoltaického ohřevu vody je velmi vhodný pro dotační programy, protože kromě panelů a konstrukce nabízí v SETu vše, co zákazník potřebuje. Vzhledem k efektivnímu přenosu elektřiny z fotovoltaiky do variabilní stejnosměrné spirály v zásobníku vody v SETu, LOGITEX doporučuje ideální poměr pro domácnost 1 kWp = 100 l zásobník vody.

„My se nebojíme větších objemů zásobníků, protože náš ohřev vody stejnosměrným proudem skutečně funguje, pro program NZÚ Light, kde je min. výkon fotovoltaických panelů 2 kWp, doporučujeme 200l zásobník vody LOGITEX, aby potenciál teplé vody zahřáté fotovoltaikou až na 75 °C, vydržel v domácnosti při nepříznivém počasí delší dobu“ dodává Lako.

Pro lepší dostupnost výrobků LOGITEX pro zákazníky v ČR, vzniklo v roce 2022 v Drnovicích u Vyškova, zastoupení LOGITEXCZ. Výrobní program a technické informace jsou dostupné na stránce: www.logitex.cz.

LX_2023_CZ

Přímý ohřev pitné vody prostřednictvím fotovoltaiky lze v případě systému LOGITEX úspěšně implementovat i pro bytové domy. Systém LOGITEX nabízí řadu výhod:

  • v případě odpojení bytového domu od elektrické sítě (požár apod.) systém LOGITEX automaticky odpojí galvanicky a elektricky fotovoltaické panely přímo na střeše domu, kde je umístěna řídící jednotka LOGITEX
  • systém efektivně zahřívá vstupní studenou pitnou vodu (předehřev)

  • v rozvodech bytových domů lze dohřívat cirkulaci teplé vody, čímž se eliminuje ztráta tepla v cirkulaci vody. Ztráta teploty vody v cirkulačních rozvodech je u zateplených bytových domů průměrně 100 W/ 1 byt / 1 hodina, u nezateplených bytových domů je průměrná ztráta tepla 300 W / 1 byt / 1 hodina
  • Systém LOGITEX = snadná montáž, bezobslužný, plně automatický systém, velmi dlouhá životnost, neexistuje riziko přehřátí systému ohřevu vody.

  • není nutný souhlas distributora elektřiny, fotovoltaika se nepřipojuje do distribuční sítě, systém ohřevu vody LOGITEX je OFF GRID systém

  • S dotací od NZÚ je velmi rychlá návratnost investice do systému ohřevu vody!
  • Montáž systému je zajištěna pouze prostřednictvím profesionálních firem s certifikátem LOGITEX.

Více informací najdete na webu www.logitex.cz.

Autor článku: efotovoltaika.cz

 

 

 

 

Publikováno: 6. 2. 2024

Kontaktujte nás

Máte zájem nebo se jen chcete na něco zeptat? Napište nám.

   

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů